Přejít na hlavní obsah

O mně

Webový frontend v sobě spojuje design a technologie — dvě oblasti, které mě odjakživa fascinují.

Kontakujte mě

Kdo jsem

Ahoj, jmenuji se Adam a jsem UI developer/designer — vyvíjím design systémy a webová uživatelská rozhraní. Mému zaměření se také někdy říká frontend designer, frontend architekt, UI vývojář nebo design (system) inženýr.

Nejsem ani geniální programátor, ani oceňovaný designer. Oběma profesím ale rozumím a umím tak svět designu a technologií velmi dobře spojit. Mám přesah do javascriptového vývoje, UX i grafického designu. Mými nejsilnějšími zbraněmi však jsou HTML a CSS. Ty ovládám nejen v kontextu předních webových frameworků a knihoven, ale díky detailní znalosti jejich fungování z nich umím dostat to nejlepší téměř v jakémkoli prostředí. I tam, kde se na klíčovou roli HTML a CSS na webu zapomíná.

Webem se zabývám již téměř 20 let a za tu dobu jsem si vyzkoušel nejrůznější profesní role, včetně manažerských. Mám zkušenost s UX designem, propaguji přístupnost na webu a baví mě typografie v jakékoli formě. Za sebou mám design i kódování desítek malých webů i velkých webových aplikací, sám i v týmu. V současnosti se zaměřuji na design systémy a komponentové UI knihovny — královskou disciplínu webového frontendu, kde nejlépe zužitkuji svoji systematičnost, analytické myšlení, perfekcionismus a cit pro detail. A také schopnost naslouchat lidem, konstruktivně jednat a společně s týmem táhnout za jeden provaz.

Věřím v přínos kvality a čistého kódu, i proto, že mívám možnost napravovat výsledky opačného přístupu. Jsem příznivcem minimalismu a (do jisté míry) věřím v nadoborovou definici jediného designu jakožto nerozlučného spojení formy a funkce.

Své znalosti a zkušenosti umím předat dál. Vedl jsem nebo téměř od základů vychoval řadu kolegů, jejichž radost z poznání je pro mě největší odměnou. Mám za sebou přednášky na WebExpo a Devel.cz a pravidelně vystupuji na srazech Frontendistů. Pro Vzhůru dolů jsem řadu let vedl veřejná školení spojená s organizací kódu a webovým UI. V květnu 2019 jsem založil Frontend Garden, první český online magazín o webovém frontendu, kde spolu s dalšími autory pravidelně publikuji.

V roce 2015 jsem s kolegy na volné noze založil digitální agenturu VisionApps. Její činnost jsme o tři roky později ukončili, ale ze získaných zkušeností a vynikající spolupráce čerpáme dodnes.

Držím se ve střehu neustálým sebevzděláváním a sdílením zkušeností s kolegy z oboru. Volný čas trávím nejčastěji s rodinou, nejraději ale o samotě v přírodě. Na kole, na běžkách či jen tak pěšky. Mým velkým koníčkem je hudba, zejména jazz, a i když ze mě umělec už asi nebude, o tom, jak se zachází s tužkou, klavírem nebo kytarou, něco málo vím.

Napište mi

Máte zájem o konzultaci nebo mentoring? Zaujala vás moje práce a myslíte, že bychom si rozuměli? Skvělá zpráva! Ozvěte se mi a spolu se podíváme, co se pro to dá udělat.


Napište mi e-mail nebo mě kontaktujte na Slacku a já se vám co nejdříve ozvu. To mi obvykle zabere pár dní, s plným e-mailem zápasím neustále, tak prosím vydržte. Pozor, notifikace sociálních sítí a messengerů (vyjma Slacku) mám vypnuté a nijak systematicky je nekontroluji.

Těším se na vaši zprávu!

Adam

Slack:
Frontendisti.cz UX CZ

Jsem nepřítel státu hrdý živnostník zapsaný v živnostenském rejstříku vedeném na ÚMČ Praha 8 pod č. j. ŽO/3234/2009/Fis/4. Jsem plátce DPH.

IČO:
74850253
DIČ:
CZ8609060438

Abych ušetřil váš čas, dovolím si ještě doplnit pár situací, s kterými vám bohužel nepomohu:

  • Hledáte nejnižší cenu. Podstatou mé práce je vysoká kvalita, do níž se vyplatí investovat. Taková práce má svoji cenu. Potřebujete-li pouze dodat výsledek a nezáleží vám na tom, jak se k němu dospěje, s největší pravděpodobností hledáte někoho jiného.

  • Potřebujete rychlou výpomoc na projektu. To bohužel nevyjde ani tak proto, že mám práci sjednanou na dlouho dopředu, ale především proto, že rychlá práce obvykle znamená nekvalitní výsledek. A to je proti mým principům a přesvědčení.

  • Hledáte frontend vývojáře. Lidé si nás často pletou. Umím sice vyvíjet interaktivní UI komponenty a frontend obecně v nejrůznějších prostředích, javascriptovou aplikaci vám ale nenaprogramuji — je to mimo moji specializaci.

  • Hledáte designera. S designery dovedu odborně a na úrovni debatovat a sám často (a rád) vyjadřuji k designu svůj názor. Zaměřuji se však na technickou stránku designu a vlastní kreativu již nějakou dobu přenechávám odborníkům.

  • Děláte pro bono / side projekt. Neberte to tak, že bych byl na peníze. Vážím si takové nabídky. Již ale mám řadu vlastních projektů a rovněž se věnuji i dobrovolnické činnosti. Nadto kromě práce potřebuji prostor i pro své koníčky, a času je přitom tak zoufale málo…